Workspace
Creative Office
Culture Flow

Ергономия и концепции

Workspace разполага с огромно познание за изграждане на ергономичен и ефективен офис, с грижа към хората, техните фундаментални нужди и типа работа, който изпълняват. Тук ще споделим с вас част от това знание! Приятно четене!

Седни. Стани. Движи се. Повтори. Важността на движението като естествена част от работния ден.

Ключови точки

  • В развитите страни, хората средно седят от 3 до 8 часа на ден.
  • Продължителното седене може да доведе до нараняване, болест на сърцето, и умора.
  • Специалистите препоръчват да се стои прав от 5 до 20 минути на всеки час.
  • Мебелите с регулируема височина може да намали времето на седене с до 60 процента.
  • Обучението за това как да се коригират мебели умножава предимствата.

Човешкото тяло е направено, за да се движи. За първите шест милиона години, хората или са го направили (бързо и често), или не са оцелели. Дори по време на аграрните времена, хората са прекарвали дните си в  преминаване от една физическа работа към следващата. Движението не е било част от живота; то е било живота. След това е дошла ерата на индустриалната революция и промишлеността и скоро след това – и тази на високите технологии.

Днес, в ерата на идеите, в която най-голямата стойност има креативността, голяма част от хората прекарват времето си седнали. Близо 50 000 възрастни по целия свят отчитат, че седят от три до осем часа всеки работен ден, а при много от развиващите се страни - повече от девет часа на ден. *1 Поради продължителното седене и малкото движение, офис работниците често са сънливи, лесно се уморяват и са склонни към разболяване. Предоставянето на хората на естествени начини за движение през целия работен ден може да преобърне тези негативни ефекти и да подобри цялостното им здравословно състояние.

Какво знаем

Нашите тела са направени за движение. Стоенето прав и движението са уникални биологични предпоставки, които играят ключова роля за здравето. За съжаление, заседналият начин на живот, който много офис-служители са възприели, засяга тяхното здраве, независимо от това колко се хранят или колко се упражняват. Едно проучване, което обхвана 17000 канадци на възраст между 18 и 90 години, в продължение на 12 години, показва, че "всеки ден времето, което прекарват седнали се свързва с повишен риск от всякакви сърдечно-съдови заболявания и смъртност... независимо от свободното време, нивата на физическа активност и индекса на телесна маса (BMI ). "*2

Седенето в продължение на дълги периоди от време е свързано с визуални симптоми *3, високи триглицериди * 4, затлъстяване *5, инсулинова резистентност *6, сърдечно-съдови заболявания *7, и рак *8. Без редовни и случайни изправяния и ходене,  - дейността на липо-протеин липаза, ензимът, който отговаря за метаболизма на холестерола и липидите, спада значително *9.

Продължителното седене води до увеличаване на дискомфорта на служителите по време на работния ден. *10 Изследванията показват връзка между увеличаването на дискомфорта и намаляването на производителността. *11 Нещо повече, продължителното неподвижно седене крие възможни рискове за здравето дори когато стоите в регулируем, ергономичен  и подкрепящ работен стол. Ако седенето по цял ден крие подобни рискове, някои казват, че отговорът е да се изправим. Въпреки това, ставането от стола, и работата прав по цял ден крие свои собствени рискове:дискомфорт и умора в долните крайници, подуване и проблеми с вените, болки в кръста и цялостна умора на тялото.

Рисковете, свързани с продължително стоене прав, карат хората да се замислят за методи за увеличаване на времето за ходене по време на работния ден. Опитите включват комбиниране на бягаща пътека или велосипед с работна повърхност. Въпреки това, рисковете за здравето които тези методи представят-от гледна точка на напрежението в очите и умората от несъответствието в подкрепата на двигателните дейности, компенсира всички потенциални ползи. *14

Необходим е трети начин: защото работата изисква да седиш, стоиш и да се движиш. Идеалният пейзаж на работното място ще позволи на хората избор между различни пози. Резултатът е среда, която е добра и ума и тялото.

Практиката на редуване на сядане и изправяне по време на работа е свързана с повишен HDL (добрия холестерол) *15, по-чести мускулни съкращения *16 намалена честота на затрудненията в дишането *17 и намалява подуването на долните крайници. *18 Практиките седнал-и-изправен също са свързани с подпомагане на нашите органи за правилното изграждане на здрави мускули. *19 „Седнал-и-изправен“ практиката в работния процес намалява дискомфорта в долната част на гърба *20 предизвиква значително по-малко дискомфорт в сравнение с работата изцяло седнал. *21 Важно е, че тази практика води до малък или никакъв спад в производителността в сравнение с работата седнал. *22 Тъй като дискомфорта намалява, тогава производителността трябва да се увеличи.

Следователно

Комбинация от седнало, изправено положение, и движение по време на работния ден, и не отделянето на прекалено много време на всяка една дейност, е най-добрият подход за управлението на баланса между ортостатичния  риск и физическия комфорт. Сътворяването на работна среда, която включва постурален избор и обучение което да помогне на хората да се научат как да слушат тялото си ги оборудва със знанието как по естествен път да стигнат то здравословен начин на работа.

Проблем при конструкцията

Най-привлекателната човешка среда е тази, която се корени в естествените начини на взаимодействие и поведение. Тъй като телата ни са създадени да се движат, ние изискваме среда, която предлага възможности за избор на най-различни пози през целия ден. Този избор трябва да е такъв, че хората да могат веднага да разберат, къде могат да отидат и какво могат да направят, за да постигнат целите си и да извършват най-смислена работа.

Решението при конструкцията

Една част от решението е предоставяне на мебели с подходящите настройки, така че хората да имат възможност да седят, стоят и да се движат по време на работния ден. Другата част се състои в това да помага на хората да разберат ползите от промяната на позите, както и основите за регулиране на мебелите.

Мебели за ортостатично разнообразие

Herman Miller винаги е вярвал във важността на смяната на различни пози и насърчаването на здравословно движение. През 1960, преди терминологията за „ергономията“ да е широко разпространена, дизайнери като Джордж Нелсън, конструира бюрото за работа прав за линията Action Office, а Робърт Propst проектира "perch", което представлява кръстоска между табуретка и стол.

Тъй като на самите дизайнери им се налагало да бъдат изправени през  част от техния работен ден, те са знаели ползите от стоенето и техните проекти отразяват това. Тези прозрения полагат основите на дизайна създаден от Bill Stumpf за стола

 

Ergon® на Herman Miller, което въвежда науката за ергономичност в мебелната индустрия и насочва фокус към здравето и правилното сядане при Herman Miller, което продължава и досега.

Днес, в допълнение към своята серия от работни столове, Herman Miller предлага избор на маси и бюра, които предоставят ортостатични възможности чрез бърза и лесна приспособимост на височината. Използването на електрически системи за настройка - за разлика от базираните на теглото, конзолни подходи-тези продукти предлагат лекота на употреба, като способстват за достигането на целта, а именно да помагат на служителите да включват ортостатична промяна в ежедневните дейности.

Един от тези продукти е Renew маса с регулиране на височината, на която можеш да работиш седнал или прав. Тя е предназначена да направи движението между сядане и изправяне интуитивено. Дизайнерът Brian Alexander проектира усещането за заобленост и гребло-образна форма на масата. Гама от настройки позволява на потребителя да избере най-подходящото седнало или изправено положение и височина и споделянето на  пространството с други, без компромис по отношение на комфорта. В съчетание с високо регулируем работен стол, така че още повече да се насърчава движението и да поддържа седящия правилно, Renew дава на служителя пълната гама от здравословни движения.

Locale е друго решение, което разкрива важността от движението. Посочвайки колаборацията като необходима част за добър бизнес, дизайнерите Sam Hecht и Kim Colin замислят Locale като обособени работни станции, които позволяват на хората без усилие да направят преход от индивидуална работа към съвместни групови и социални дейности. Благодарение на заобления дизайн на работните повърхности Locale позволява на хората да се движат и променят позициите си естествено, и ги подканва да си взаимодействат. Регулируемата височина на елементите позволява лесно придвижване от фокусирана работа в  седнало положение към съвместни дейности в изправено положение.

Обучение на хората

Изследванията показват силна корелация между обучението и действителното използване на изправената поза в работните пространства, които са оборудвани с възможност за използване на метода: седнал-и-изправен. *23 Най-ефективното обучение се фокусира върху подпомагането на хората да разпознаят опорно-двигателния дискомфорт и риск, да научат стойността на различни пози и да разберат причините за промяна на поведението. *24

Осигуряване на разнообразие от ортостатични възможности, съчетано с обучение и организационна подкрепа също са доказали своята ефективност при намаляване на заседналостта. *25 Като цяло, служителите намаляват времето на седене от 51 - 68 на сто до 20 - 30 процента, когато е предвидена регулируема работна станция. * 26 Времето за физическата активност е повече в организации, където и психосоциалните фактори и тези на околната среда, са в подкрепа на физическа активност. *27 Офис служителите, които работят в структура, която подкрепя физическата активност, могат да получат от 30 до 59 минути повече физическа активност седмично. *28

Направено е проучване, което разглежда ефектите на ергономичното обучение и дизайна на регулируемото работно пространство върху опорно-двигателния дискомфорт и производителността. * 29 През първите четири дни на 15-дневния експеримент, контролната група от участниците получава стандартна инструкция за работните настройки и брошура от производителя за настройките на стола. Втора група от участници допълнително изслушва 1.5 часа инструктаж, който включва казуси и практически примери.

Контролната група съобщава за четири пъти повече мускулно-скелетни симптоми спрямо втората обучена група, която в някои дни е имала нулеви симптоми. В допълнение на това, точността на изпълнението е била значително по-висока при обучената група. Тя също така съобщава за по-силно чувство на контрол върху работната среда, тъй като участниците в тази група са били в състояние да прилагат това, което са знаели за значението на сядането и изправянето през целия ден.

Резултатите от проучването подчертават защо обучението на служителите, които прекарват голяма част от работния ден пред компютъра е добра инвестиция за компаниите, ангажирани със създаването на здравословно работното място. Най-основната догма на ергономията е, че всяко решение трябва да пасва както на човека, така и на задачата. Нашите задачи се променят, нашата работа се променя и нашето работно място трябва да се промени с нас. Част от този отговор трябва да включва промяна на начините, по които организациите предвиждат и хората мислят за ортостатичното разнообразие в офиса.

1. Bauman, Adrian, et al., 2011. “The Descriptive Epidemiology of Sitting: A 20-Country Comparison Using the International Physical Activity Questionnaire,” American Journal of Preventive Medicine 41(2):228-235.

2. “Sitting Time and Mortality from All Causes, Cardiovascular Disease, and Cancer,” Peter T. Katzmarzyk, Timothy S. Church, Cora L. Craig, and Claude Bouchard, Medicine and Science in Sports and Exercise 41: 998-1005.

3. Amick, B.C., Menendez, C.C., Bazzani, L., Robertson, M., DeRango, K., Rooney, T., Harrist, R., Moore, A., 2012. A field intervention examining the impact of an office ergonomics training and a highly adjustable chair on visual symptoms in a public sector organization. Applied Ergonomics 43, 625-631.

4. Hamilton, M. T., Hamilton, D. G., & Zderic, T. W. 2007. ‘The Role of Low Energy Expenditure and Sitting on Obesity, Metabolic Syndrome, Type 2 Diabetes, and Cardiovascular Disease.’ Diabetes, 56(11), 2655-2667.

5. Thorp AA, Healy GN, Owen N, Salmon J, Ball K, Shaw JE, et al. Deleterious associations of sitting time and television viewing time with cardiometabolic risk biomarkers: Australian Diabetes, Obesity and Lifestyle (AusDiab) Study 2004–2005. Diabetes Care 2010;33(2):327–34.

6. Healy, G. N. et al. (2013). Reducing sitting time in office workers: Short-term efficacy of multicomponent intervention. Preventive Medicine, 57, 43-48.

7. Stephens BR, Granados K, Zderic TW, Hamilton MT, Braun B. Effects of 1 day of inactivity on insulin action in healthy men and women: interaction with energy intake. Metabolism 2011;60(7):941–9.

8. Hu FB, Li TY, Colditz GA, Willett WC, Manson JE. Television watching and other sedentary behaviors in relation to risk of obesity and type 2 diabetes mellitus in women. JAMA 2003;289(14):1785–91.

9. Proper, K.I., Koning, M., van der Beek, A.J., Hildebrandt, V.H., Bosscher, R.J., van Mechelen, W., 2003. The effectiveness of worksite physical activity programs on physical activity, physical fitness, and health. Clin. J. Sport Med. 13, 106–117.

10. Yates T, Khunti K, Wilmot EG, Brady E, Webb D, Srinivasan B, et al. Self-reported sitting time and markers of inflammation, insulin resistance, and adiposity. Am J Prev Med 2012;42(1):1–7.

11. Katzmarzyk, P.T., Church, T.S., Craig, C.L., Bouchard, C., 2009. Sitting time and mortality from all causes, cardiovascular disease, and cancer. Med. Sci. Sports Exerc. 41, 998–1005.

12. Weller, I., Corey, P., 1998. The impact of excluding non-leisure energy expenditure on the relation between physical activity and mortality in women. Epidemiology 9, 632–635.

13. Thorp, A.A., Owen, A., Neuhaus, M., Dunstan, D.W. 2011. American Journal of Preventive Medicine 41(2), 207-215.

14. Straker, L., Levine, J., and Campbell, A. The Effects of Walking and Cycling Computer Workstations on Keyboard and Mouse Performance. Human Factors: The Journal of the Human Factors and Ergonomics Society. December, 2009. 51(6), 831-844.

15. Gierach, G.L., Chang, S.C., Brinton, L.A., Lacey, J.V., Hollenbeck, A.R., Schatzkin, A., Leitzmann, M.F., 2009. Physical activity, sedentary behavior, and endometrial cancer risk in the NIH-AARP Diet and Health Study. Int. J. Cancer 124, 2139–2147.

16. Howard, R.A., Freedman, D.M., Park, Y., Hollenbeck, A.R., Schatzkin, A., Leitzmann, M.F., 2008. Physical activity, sedentary behavior, and the risk of colon and rectal cancer in the NIH-AARP Diet and Health Study. Cancer Causes Control 19, 939–953.

17. Hamilton, M. T., Hamilton, D. G., & Zderic, T. W. 2007. ‘The Role of Low Energy Expenditure and Sitting on Obesity, Metabolic Syndrome, Type 2 Diabetes, and Cardiovascular Disease.’ Diabetes, 56(11), 2655-2667.

18. Fenety, A., Walker, J.M., 2002. Short-term effects of workstation exercises on musculoskeletal discomfort and postural changes in seated video display unit workers. Physical Therapy 82(6),578-89.

19. McLean, L., Tingley, M., Scott, R.N., Rickards, J., 2001. Computer terminal work and the benefit of microbreaks. Applied Ergonomics 32(3), 225-237.

20. Callaghan, J.P., Gregory, D.E., Durkin, J.L., 2010. Do NIRS measures relate to subjective low back discomfort during sedentary tasks? International Journal of Industrial Ergonomics 40(2), 165-170.

21. Haynes, S., Williams, K., 2008. Impact of seating posture on user comfort and typing performance for people with chronic low back pain. Industrial Ergonomics 38,35-46.

22. Liao, M.H., Drury, C.G., 2000. Posture, discomfort and performance in a VDT task. Ergonomics 43(3),345-59.

23. Hamberg-van Reenen, H.H., van der Beek, A.J., Blatter, B.M., van der Grinten, M.P., van Mechelen, W., Bongers, P.M., 2008. Does musculoskeletal discomfort at work predict future musculoskeletal pain? Ergonomics 51(5), 637-648.

24. Chest, M.R., Malgorzata, J.R., Konz, S.A., 2002. Leg swelling, comfort and fatigue when sitting, standing, and sit/standing. International Journal of Industrial Ergonomics 29, 289-296.

25. Magora, A. (1972) Investigation of the relation between low back pain and occupation III. Physical requirements: sitting, standing and weight lifting, Industrial Medicine, 41, 5-9.

26. Alkhajah, T. A. (2012). Sit-Stand Workstations: A Pilot Intervention to Reduce Office Sitting Time. American Journal of Preventive Medicine, 43(3), 298-303.

27. Ibid.

28. Peeters, G., Burton, N.W., and Brown, W. J. (2013) Associations between sitting time and a range of symptoms in mid-age women. Preventive Medicine 56, 135-141.

29. Michelle M. Robertson, Ph.D., CPE, Vincent M. Ciriello, ScD., CPE, Angela M. Garabet, MS. Randomized Control Testing of Training and Workstation Design; Proceedings of the 17th Congress of the International Ergonomics Association: Changes, Challenges and Opportunities; August 9-14, 2009, Beijing, China.

Други концепции